Katarakta

Cena usluge

(Cene variraju u zavisnosti od individualnih potreba pacijenata)

Operacija katarakte uz ugradnju monofokalnih sočiva u zavisnosti od vrste sočiva koje se ugrađuje, kao i komplikovanosti same katarakte

88.000–150.000 din.

Operacija katarakte uz ugradnju multifokalnih sočiva u zavisnosti od vrste sočiva koje se ugrađuje

250.000–270.000 din.

Operacija katarakte kod nas moguća je i u saradnji sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje

Katarakta je često očno oboljenje kod koga sočivo gubi prozirnost, odnosno dolazi do zamućenja sočiva. U narodu je zato ovo stanje opisano kao siva mrena. Prema vremenu nastanka deli se na urođenu (kongenitalnu), juvenilnu i staračku (senilnu). Može biti posledica povreda (traumatska), nekih metaboličkih oboljenja (diabetes mellitus), korišćenja određenih lekova (kortikosteroida) ili kao komplikacija drugih očnih bolesti (uveit, glaukom). Ipak, najčešće se sreće u starijem životnom dobu. Operacija je jedini način lečenja katarakte.

Savremenom mikroincizionom metodom, uz primenu ultrazvuka oštećeno sočivo se uklanja i ugrađuje se meko intraokularno sočivo.

  • Najsavremenja hirurška metoda lečenja
  • Povratak vida na daljinu i blizinu
  • Bezbolno, komforno, bez komplikacija
  • Zahvat od 5-15 minuta
  • Brz oporavak

Simptomi katarakte

Indikacija za operaciju katarakte predstavlja subjektivan osećaj pacijenta koji ne može da obavlja svoje dnevne i radne aktivnosti poput vožnje automobila, gledanja televizora, čitanja.
Simptomi koji najavljuju kataraktu su:

  • postepeno, ali progresivno zamagljenje vida
  • boje gube na intenzitetu
  • vid je slabiji noću
  • javlja se osetljivost na svetlost i odsjaj.


Uz napredovanje bolesti dolazi do potpune zamućenosti sočiva, a do bolesnika dopiru samo svetlost i boja.

Dijagnostikovanje katarakte

Lekar može objektivno da proceni pad stepena vidne oštrine i stepen zrelosti katarakte pri detaljnom oftalmološkom pregledu koji podrazumeva ultrazvuk i širenje zenica sa pregledom očnog dna. Uz stepen zrelosti katarakte lekar dijagnostikuje i druga očna oboljenja koja mogu uticati na kvalitet vida posle operacije.

Lečenje katarakte

Katarakta se može ukloniti u bilo kojoj fazi života. U početnoj fazi je najbolje, imajući u vidu da katarakta vremenom postaje sve tvrđa i samim tim se povećava rizik od komplikacija.Lečenje je isključivo hirurško, savremenom mikroincizionom metodom, uz primenu ultrazvuka i ugradnju mekog intraokularnog sočiva (fakoemulsifikacija). Savremena hirurška metoda daje mogućnost rane intervencije, pa samim tim olakšava operativni tok, smanjuje broj mogućih komplikacija i ubrzava period oporavka.Zahvaljujući tome, pacijenti nisu primorani da čekaju veliki pad vida, izlažu se povredama i gubitku radnih sposobnosti. Iako je operacija kratkotrajna u trajanju od 5 do 15 minuta, i obavlja se u lokalnoj anesteziji (kapima), neophodna je preoperativna priprema: osnovni laboratorijski nalazi uz internistički pregled. Pacijent napušta bolnicu 30–60 minuta nakon intervencije.

Operacije u Zenitu obavljaju vrhunski domaći i strani stručnjaci među kojima je profesor dr sci. med. Jurij Viktorovič Tahtajev, jedan od vodećih svetskih oftalmohirurga, koji već više od 20 godina kao gostujući lekar radi operacije u bolnici za mikrohirurgiju oka Zenit u Beogradu.
Prof. Tahtjev iza sebe ima preko 35.000 uspešno obavljenih operacija, prevashodno iz oblasti refraktivne hirurgije i operacija katarakte. Godišnje obavi više od 3.000 operacija katarakte. Profesor je na Univerzitetima u S. Peterburgu i ESASO, Evropskoj školi za napredne studije oftalmologije u Luganu.

Priprema za operaciju katarakte

Pre operacije katarakte potrebno je proveriti opšte zdravstveno stanje pacijenta i neophodno je da pacijent odradi:

Laboratorijske analize: kompletna krvna slika, urin, sedimentacija i šećer u krvi (rade se ujutru, pre jela)

EKG i internistički pregled radi dobijanja saglasnosti za operaciju (rezultati važe od 7–14 dana)

U okviru pripreme za operaciju obavezan je i detaljan oftalmološki pregled koji uključuje:

– Proveru vidne oštrine bez korekcijskih stakala i sa njima

– Merenje očnog pritiska

– Detaljan pregled prednjeg i zadnjeg segmenta oka na biomikroskopu

– Ultrazvučni pregled oba oka uz izračunavanje dioptrijske vrednosti intraokularnog sočiva koje treba da se ugradi tokom operacije katarakte.

Simptomi posle operacije katarakte

Posle operacije katarakte normalno je da se pojavi blagi otok oko operisanog oka ili upala rožnjače koja može rezultirati maglovitim, valovitim ili iskrivljenim vidom. Dobićete kapi za oči kako biste sprečili infekciju i smanjili upalu. Važno je napomenuti da, čak i ako ne doživite nikakve komplikacije ili osećate da su vam se oči potpuno oporavile, i dalje morate slediti sva uputstva lekara – uključujući nastavljanje rutinske terapije kapima za oči tokom celog trajanja oporavka.

Kontrole posle operacije

Iako operacija katarakte traje kratko i pacijent istog dana odlazi kući, neophodno je da sutradan dođe na kontrolu. Sledeća kontrola se zakazuje kroz 7 dana, druga kroz 3 nedelje, treća kroz 6 meseci.

Ako oftalomolog primeti da je došlo do komplikacija kao što su iritacije i infekcije, kontrole će biti češće.

Oporavak posle operacije traje kratko

Sa većinom svakodnevnih aktivnosti moći ćete normalno da nastavite za samo nekoliko dana nakon operacije. Stoga treba da uzmete jedan do tri slobodna dana.
Čim se budete osećali dobro, a to može biti i istog dana kada ste operisani, smete da se normalno krećete, čitate, gledate televiziju, pišete.
Iako većina pacijenata primećuje drastično bolji vid u prva 24 sata posle zahvata, ipak proces zarastanja traje i vid može malo da oscilira prvih nekoliko nedelja pre nego što se potpuno stabilizuje. Oko bi trebalo da se strukturno izleči od operacije za otprilike mesec dana, ali najbolje je da lekar na kontrolama utvrdi kada je oporavak završen.

Saveti za brži oporavak od operacije katarakte

– Nemojte voziti kola jedan dan posle operacije.
– Izbegavajte fizičku aktivnost i dizanje teških tereta dve nedelje.
– Nemojte plivati ili koristiti hidromasažnu kadu dve nedelje.
– Ne trljajte oči.
– Ne šminkajte oči i izbegavajte kreme i losione za lice.
– Čuvajte se prašine, vetra, polena i prljavštine.
– Nosite sunčane naočare po danu. Ovo će možda morati da se nastavi do godinu dana nakon operacije katarakte.

Zašto je važno da se operacija katarakte ne odlaže?

Starije osobe koje imaju kataraktu slabo vide u polumraku. Statistika pokazuje da je oslabljen vid zbog katarakte uzrok čak 60% padova i preloma kod starijih.
Što više vremena prolazi od nastanka katarakte, rizik od zapaljenskog procesa i pojave povišenog očnog pritiska (glaukoma) jeste veći. Ako se odmah ne započne sa lečenjem, oba stanja mogu da dovedu do trajnog gubitka vida.
Takozvana „zrela“ katarakta spada u rizične operacije jer zahteva količinu laserske energije koja može da ošteti okolna tkiva i strukture oka. Operacija traje duže, povećava se rizik od nastanka komplikacija tokom operacije kao što su opekotine, pucanja kapsule sočiva i slično. U periodu posle operacije mogu da se jave visok očni pritisak i otok rožnjače.
Stoga ne čekajte da katarakta ‚‚sazri“. Ova operacija je lakša i sa manje rizika ako se katarakta operiše u ranoj fazi. Ne oklevajte, već nam se obratite za sve potrebne informacije i dileme koje imate oko operacije bez ikakvih obaveza da usluge koristite kod nas.

Ugradnja veštačkog mekog intraokularnog sočiva i u drugim slučajevima

Osim katarakte, fakoemulsifikacija se danas koristi i u refraktivnoj hirurgiji za korekciju visokih dioptrija (Clear lens extraction). Veštačka intraokularna sočiva (IOL) se danas ugrađuju skoro svakom pacijentu. Izbor IOL zavisi od starosti pacijenta, postojanja drugih oboljenja, profesije, ranijih povreda ili operacija oka. Za svakog pacijenta i za svako oko posebno se određuje dioptrijska vrednost i tip sočiva. Koristeći vrhunska IOL, inostranog proizvođača Alcon, možemo da pacijentima različitih starosnih grupa (uključujući i decu), obezbedimo optimalan tip sočiva: multifokalna, natural, monofokalna, torična, itd. Ovim sočivima postižemo adekvatnu vidnu oštrinu i korekciju postojećih refrakcionih mana – dalekovidost, kratkovidost, astigmatizam, staračka dalekovidost.

Najčešća pitanja

Operacija katarakte nije bolna iako su pacijenti zapravo sve vreme tokom operacije budni. U nekim slučajevima može se osetiti mala neprijatnost. Stoga se pre operacije pacijentu daje blagi sedativ, koji umiruje nerve, a kapi za oči lokalno neutrališu osetljivost oka.

To, pre svega, zavisi od odluke pacijenta o sočivu koje će biti ugrađeno. Kod svakog pacijenta posebno se radi specifikacija sočiva i ukoliko se pacijent odluči za ugradnju monofokalnog sočiva, trebalo bi jasno da vidi na daljinu, dok bi za čitanje i dalje trebalo da koristi naočare. Ugradnja multifokalnih i akomodativnih sočiva daje mogućnost da pacijent vidi jasno i na daljinu i na blizinu. U svakom slučaju, odluka o vrsti sočiva koja se ugrađuje donosi se posle detaljnog oftalmološkog pregleda, uz uvažavanje potreba pacijenta.

Savremena hirurgija katarakte dozvoljava da se pacijenti operišu čim osete da zamućenje sočiva utiče na njihov kvalitet zivota. Šta više, prezrela katarakta, otežava operaciju i post operativni tok, produžava vreme operacije i jačinu energije koja se koristi, a samim tim i vreme oporavka. Ova operacija je danas na takvom nivou bezbednosti i efikasnosti da pacijente isključuje iz njihove svakodnevice samo nekoliko dana.

Ne postoji mogućnost odbacivanja sočiva jer su ona napravljena od materijala koji ne izaziva reakciju odbacivanja. Savremena sočiva se ugrađuju čak i maloj deci kao trajno rešenje.

Kod operacije katarakte prirodno sočivo se zamenjuje veštačkim koje nema sposobnost autofokusa, odnosno izoštravanja slike kada gledamo predmete na različitoj udaljenosti. Postoje intraokularna sočiva kojima mogu da se eliminišu astigmatizam i kratkovidost, ali ako su vam potrebne i naočari za čitanje, one će vam biti potrebne i posle operacije. Sa druge strane, i ako vam se novim sočivom koriguje dioptrija za čitanje, ne može se korigovati dioptrija za daljinu.

Iako fizički nema prepreka da se katarakta istovremeno operiše na oba oka, to se uglavnom ne preporučuje. Oku je potrebno nekoliko nedelja da iznutra potpuno zaraste i za to vreme vid može biti nestabilan. Ako su oba oka operisana istovremeno, mogli biste da imate ograničen vid na oba oka, što bi bilo neprijatno i nekomforno. Stoga većina hirurga savetuje da se operiše prvo jedno oko, a tek kad ono potpuno zaceli i vid da se stabilizuje, i drugo. To obično znači razmak od oko dva meseca između operacija. Međutim, prof. dr Jurij Viktorovič Tahtajev, jedan od najboljih svetskih oftalmohirurga za teške operacije oka koji je uradio preko 35.000 operacija bez komplikacija, uspešno operiše i kataraktu na oba oka u jednom operativnom zahvatu. Pacijenti kojima je operisao kataraktu na oba oka u istom aktu nisu imali nikakvih komplikacija niti problema sa vidom tokom oporavka posle zahvata.